Weekly Report From Sat. October. 10th. .. 2015

تنـــــه  نـــــزن      טאנה נאזאן   Tanehnazan
Editor David Fakheri
سردبیر داوید فاخری
עורך דוד פאחרי


  For the important News of the world
  ( in English, Farsi and Hebrew )
  Please visit us every day
  at Facebook under the
  editor's name
  ( David Fakheri داوید فاخری )


  חברים יקרים


  בשל בעיות טכניות וחוסר


  צוות נאות, האתר יהיה

  סגור עד להודעה חדשה  دوستان عزیز


  به علت نقص فنی و همچنین


  کمبود کادر لازم،


  سایت تا ا اطلاع ثانوی


  تعطیل خواهد بود  Dear Friends


  Due to technical problems


  and lack of adequate


  staff, The SITE will be


  closed until further notice

  Friday, January 25, 2008

  چگونه بعد از انقلاب اسلامی * حجاب * بر سرنوشت زن ایرانی چیره شد و رویدادهـــای جنبی مخفی و علنی مربوط به ان . مقاله ئی تحقیقی


  داستان اجباری شدن حجاب در ایران
  نیما نامداری ، رادیو زمانه
  تهیه و تنظیم : داوید
  بیست و پنجم ژانویه ۲۰۰۸

  حجاب چگونه اجباری شد؟ پاسخ این سوال را گاهی افرادی که از نزدیک شاهد واقعه انقلاب ۱۳۵۷ بودند هم دقیق و کامل نمی‌دانند. واقعیت آن است که حجاب اسلامی پیش از آنکه در قالب حکمی قانونی اجباری شود در فرایندی سیاسی و امنیتی به جامعه القا شد. بازخوانی این روایت، می ‌تواند شناخت دقیق ‌تر حجاب اسلامی به مثابه بخشی از ایدئولوژی نظام برخاسته از انقلاب اسلامی را تسهیل کند. ضمن اینکه برای ارزیابی میزان موفقیت حجاب اجباری در دست یابی به اهدافی که در ابتدای انقلاب برای آن تصویر شد هم این بازخوانی ضرورت زیادی دارد. در این نوشتار و بخشهای بعدی که به زودی انتشار خواهد یافت تلاش شده صرفاً با استفاده از مندرجات روزنامه کیهان در ابتدای انقلاب این روایت بازآفرینی شود.
  اتحاد روشنفکر و روحانی بر ضدِ زنان جلف
  در همان روزی که محمد ‌رضا پهلوی ایران را ترک کرد، روزنامه کیهان مصاحبه ‌ای از آیت ‌الله منتظری که تازه از زندان آزاد شده بود با روزنامه فرانسوی لوسووار منتشر کرد که در آن از حجاب اسلامی هم صحبت شده بود. او در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما دختران و زنان باید حتماً در چادر پوشیده باشند می ‌گوید:

  اصلاً حجاب اسلامی به معنی پوشیده شدن در چادر و انزوای اجتماعی نیست هدف آن است که زن در جامعه لخت نباشد که وسیله شهوت ‌رانی قرار گیرد. وگرنه با مراعات حجاب اسلامی و عدم اختلاط دختر و پسر، از نظر اسلام آزادیهای مورد نیاز برای زنان و دختران تامین می شود و آنها از تمام مزایا و حقوق اجتماعی مشروع بهره مند ( ۲۶ دیماه ۵۷ شماره ۱۰۶۱۴ صفحه ۳ ).
  واژه «‌لخت ‌»، از این پس مدام در ادبیات انقلابیون مذهبی تکرار می ‌شود. در ستون کیهان و شما» در روزنامه کیهان که « بازتاب دهنده تلفنهای خوانندگان روزنامه است هم پیامهای جالبی در مورد حجاب می ‌توان دید . مثلاً در ۲۷ دی پروین افشار می ‌گوید : این روزها خانم ‌های چادری رفتار بسیار بدی با زنان بی ‌حجاب دارند و هر جا که زن بی ‌ چادری را ببینند به او توهین می ‌کنند. حتی بعضی از جوانان ضمن متلک گفتن به این گروه از زنان موجبات آزار بدنی آنان را نیز فراهم می ‌کنند. شما را به ‌خدا در روزنامه به این گونه افراد تذکر بدهید و بگویید این کارها شایسته افراد مومن و با تقوا نیست.
  و یا در ۲۷ دی بتول اخوت ‌پور گفته است
  امروز تظاهراتی در خیابان بلوار برپا بود. به دلیل علاقه ‌ای که به رشد نهضت ملی ایران و سرکوب استبداد دارم با شور و شوق فراوان به میان تظاهر کنندگان رفتم و با آنان هم ‌صدا شدم. اما با کمال تعجب گروهی به سوی من آمدند و با این بهانه که من چادر به سر ندارم مرا از صف تظاهر ‌کنندگان بیرون انداختند.  باید توجه داشت که این گونه برخوردها در زمانی رخ می ‌دهد که انقلاب هنوز به پیروزی نرسیده و حکومت اسلامی مستقر نشده بود. آزار زنان بی ‌حجاب در آن حد جدی شد که برخی تشکلهای سیاسی در واکنش به آن بیانیه صادر کردند. به عنوان مثال دانشگاهیان دانشگاه آزاد بیانیه داده و به بیانیه گروه دیگری به نام زنان مجاهد اشاره کردند:

  انتشار بیانیه افشاگرانه زنان مجاهد در رابطه با برخی حرکات ناآگاهانه گروههای پراکنده، همانند تهدید زنان و دختران بی چادر و آتش زدن و چاقو کشی و اسیدپاشی که در حقیقت ناشی از عدم آگاهی آنها و تاثیر تبلیغات خائنانه عناصر مزدور می ‌باشد زنگ خطر تازه ای را بصدا در میاورد ( کیهان ۲۲ بهمن ۵۷ شماره ۱۰۶۱۵ صفحه ۷ ) احتمالاً به دلیل همین اخبار است که گفت و گوی امام خمینی با روزنامه السفیر درمورد مساله زنان، تا آن حد مهم تلقی میشود که یکی از تیترهای صفحه اول روزنامه کیهان به این جمله از ایشان اختصاص می ‌یابد که چادر برای زنان اجباری نیست. اظهارات کامل ایشان چنین بوده است:

  زن باید دارای حقوق مساوی با مرد باشد. اسلام بر تساوی زن و مرد تاکید کرده و به هر دوی آنها حق تعیین سرنوشت خویش را داده است. یعنی اینکه باید از همه آزادیها بهره ‌مند باشند، آزادی انتخاب کردن و انتخاب شدن، آزادی آموزش خویشتن و کار کردن و مبادرت به هر نوع فعالیتهای اقتصادی. زن مسلمان به دلیل تربیت اسلامی خود پوشیدن چادر را انتخاب کرده است در آینده زنان آزاد خواهند بود که در این باره، خود تصمیم بگیرند ما فقط لباسهای جلف را ممنوع خواهیم کرد ( کیهان یکم بهمن ۵۷ شماره ۱۰۶۱۸ صفحه ۳)
  اما اظهارات روشنفکران کراواتی در مورد زنان، تازگی بیشتری نسبت به اظهارات آیت ‌الله خمینی دارد. به عنوان مثال صادق قطب ‌زاده که بعداً در معیت امام خمینی به تهران می ‌آید به خبرنگار کیهان می ‌گوید:

  مرد به حکم اینکه وظیفه تامین زندگی را دارد باید ۲ برابر ارث بیشتر هم ببرد. (کیهان شماره ۱۰۶۱۹ صفحه ۷ بهمن ۵۷ )

  این جملات را کسی می ‌گوید که نیمی از عمر چهل ساله خود را در آمریکا گذرانده است. یا دکتر ابرهیم یزدی، دبیرکل فعلی نهضت آزادی ایران در گفت و گو با حمیده امیری خبرنگار کیهان می ‌گوید:

  آنچه در نظام اسلامی باید رعایت شود، عفت و عصمت است. ولو اینکه کسی معتقد به حجاب نباشد باید یک اصولی را رعایت کند این مختص به زنان نیست.(کیهان شماره ۱۰۶۲۲ ۵۷ بهمن ۵ ۱صفحه )

  مساله زنان و جایگاه آنان در انقلاب تقریباً سوال ثابت تمام مصاحبه ‌های امام خمینی بوده است. یکی از جالب ترین پرسشها و پاسخ ‌ها، گفت ‌وگوی خبرنگار کیهان با ایشان است

  خبرنگار: نقش زنان در حکومت اسلامی- چگونه خواهد بود؟ مثلاً آیا وزیر خواهند شد البته اگر استعداد و لیاقت نشان بدهند؟


  - امام: اینها بسته به این است که حکومتی که پیش می ‌آید تکالیف را معین کند. الان وقت این حرفها نیست.

  - خبرنگار: چون مرا به عنوان یک زن پذیرفته ‌ اید این نشان ‌دهنده این است که نهضت ما، نهضتی مترقی است ولی دیگران کوشیده ‌. اند انرا عقب مانده نشان دهند فکر می ‌کنید آیا زنان ما باید حتما حجاب داشته باشند؟ و مثلا روسری ، روی سر داشته باشند؟

  - امام: اینکه شما را پذیرفتم بنده شما را نپذیرفتم شما آمدید اینجا و من نمی ‌دانستم شما می ‌خواهید بیایید اینجا که پذیرفتم این هم دلیل بر این نیست که اسلام مترقی است که به مجرد اینکه شما به اینجا آمدید دلیل بر این است که اسلام مترقی است. ترقی به این نیست که زنها خیال کرده یا مردها خیال کرده ‌اند ‌ . ترقی به کمالات انسانی و با اثر بودن یک زن در مملکت است نه به اینکه سینما برویم که دانس برویم و اینها ترقیاتی است که محمدرضا برای شما درست کرد که شما را به عقب رانده که ما باید بعدها جبران کنیم. شما آزادید در کارهای صحیح دانشگاه بروید هر کاری را که صحیح است بکنید و همه ملت آزادند در اینها اما اگر بخواهند کارهای خلاف عفت بکنند و یا کارهای خلاف ملیت بکنند ‌از آنها جلوگیری میشود و این دلیل بر ترقی و مترقی بودن است.
  ( کیهان ۳ بهمن ۵۷ شماره ۱۰۶۲۰ صفحه ۳ )

  امام خمینی: زنان باید با حجاب به ادارات بروند

  با ورود امام خمینی به تهران در تاریخ ۱۲ بهمن ۵۷ انقلاب وارد فاز جدیدی شده و انقلابیون از توفیق انقلاب اطمینان یافتند. همزمان با معرفی دولت موقت به نخست ‌وزیری مهندس مهدی بازرگان، روند مذهبی و انقلابی شدنِ نظام دیوانسالاری دولتی آغاز و نام سازمان زنان به سازمان رفاه و ارشاد خانواده تغییر کرد. و در کنار این خبر، اطلاعیه کمیته رفاه و تنظیم برنامه ‌های امام خمینی را منتشر کرده مبنی بر اینکه مردان و زنان باید به صورت جداگانه به ملاقات امام بروند و به همین دلیل صبحها به آقایان و بعد ‌از ‌ظهرها به خانمها اختصاص یافته است.

  در دوران تعلیق قانونی ناشی از گذار به حکومت جدید، انتقادهایی نسبت به برخورد با زنان شنیده می ‌شود. اما جالب اینجاست روشنفکران لاییک بیشتر از انقلابیون مذهبی تلاش ‌می ‌کنند به این انتقادها پاسخ دهند. به عنوان مثال ناصر تکمیل همایون، عضو جبهه ملی ایران مجموعه مقالاتی با نام زن ایرانی در روند انقلاب ملی را آغاز کرده و در اولین مقاله با عنوان « می ‌خواستند زن ایرانی، عروس فرنگی باشد» از بزرگ کردن مساله حقوق زن در اسلام انتقاد کرده و آن را منشا تفرقه در نیروهای انقلابی می ‌خواند. او در این مقاله مدارس دخترانه ملی و دولتی را به دلیل دور بودن از آموزشهای سنتی، ابزاری برای غربی کردن زنان ایرانی دانسته و اغلب فعالیتهای عصر پهلوی را با هدف غربی کردن زنان زیر سوال می ‌برد و این گونه مقاله را پایان می ‌دهد :

  این گروه ویران ‌ساز و چپاولگر و هرزه با اینکه کوشش کردند بنام آزاد کردن زنان و شرکت دادن آنان در انتخابات قلابی و وکیل ساختن چند زن در همان سیستم رستاخیزی اختناق و ترور و عدم آزادی و دموکراسی، به نوعی نیرنگ دست یازند و به اصطلاح بیان دارند که زنان ایران را از سیاه چالهای قرون وسطائی بیرون آورده اند اما هدف اصلی آنان که تشکیل پروسه غربی کردن حیات اجتماعی زنان آن هم در سطح بسیار مبتذل فرنگی بود، خوشبختانه به یمن حرکت عظیم اجتماعی و سیاسی ملت ستمدیده ایران و شرکت زنان دلیر و هوشمند ناتمام ماند و مسلما خطر تزلزل بد فرجامی که خانواده ‌های ایرانی و زنان (و مردان) کشور را تهیدید می ‌کرد در شکل و ترکیب جدبد پیکار ملی و خودسازیهای فرهنگی برطرف خواهد شد . ( کیهان شماره ۱۰۶۳۰ ـ ۱۶ بهمن ۵۷.

  او در بخش بعدی این مقاله که در کیهان ۱۹ بهمن منتشر شده بر وجه آزادی ‌بخش انقلاب برای زنان ایرانی تاکید کرده و آن را بسیار مهم ‌تر از ‌نحوه پوشش یا دیگر مسایل جزیی زندگی اجتماعی میخواند. هما ناطق ، روشنفکر لائیک و از اعضای کانون نویسندگان، در سخنرانی خود در دانشگاه تهران ضمن زیر سوال بردن تمام فعالیتهای حکومت پهلوی برای زنان و ظاهری خواندن آنها؛ اعلام می ‌کند که آزادی زنان منوط به آزادی کل جامعه است و روزی که انقلاب واقعی به ثمر رسید زنان نیز آزاد خواهیم شد. او در اشاره به مساله حجاب ترجیح می ‌دهد ضمن حمله شدید به کشف حجاب رضا شاه بگوید:

  زنی که پوشش خود را نمی ‌تواند آزادنه برگزیند عقاید خود را نیز نمی ‌تواند آزادنه انتخاب کند. این خود سازش است و با ستیزه جویی در تضاد است. ) ۶ صفحه ۱۰۶۳۱ شماره ۵۷ بهمن ۱۷کیهان (

  لغو قانون حمایت از خانواده، به عنوان اولین قانون لغو شده توسط دفتر امام خمینی نشانه روشنی از حساسیت روحانیت و انقلابیون مذهبی به مساله زنان بود. این عمل اگر چه با انتقادهائی روبرو شد اما باز هم روشنفکران ترجیح دادند با سکوت یا توجیه از کنار آن عبور کنند. سرمقاله کیهان به قلم ثریا صدر دانش با عنوان «زنان را فراموش نکنیم» از معدود انتقادات علنی از این اقدام بود. او از لغو قانون حمایت خانواده انتقاد کرده و پرسید آیا در میان تمام این قوانین نادرست و غیر عادلانه و درحالیکه هنوز مسائل و ‌مشکلات بسیاری مطرح است تنها میایست قانون حمایت خانواده لغو شود؟ همین روزنامه از اعتراض گروه وکلای مدافع حقوق زن و جبهه ملی ایران به این دستور خبر داده است.

  اما نقطه ‌ی عطف داستان حجاب اجباری به سخنرانی ۱۶ اسفند امام خمینی در مدرسه رفاه اختصاص دارد. ایشان در آن سخنرانی، ضمن انتقاد شدید از دولت مهندس بازرگان به دلیل انقلابی نبودن ، می ‌گویند :

  در وزارتخانه اسلامی نباید معصیت بشود. در وزارتخانه ‌های اسلامی نباید زنهای لخت بیایند. زنها بروند اما باحجاب باشند. مانعی ندارد بروند کار کنند لیکن با حجاب شرعی باشند. (کیهان۱ صفحه ۱۰۶۵۵ شماره ۵۷اسفند  چنین می ‌شود که کیهان در صفحه اول خود به نقل از امام تیتر می ‌زند که زنان باید با حجاب به ادارات بروند. تقریباً اغلب تیترهای صفحه اول کیهان در روز بعد به مساله زنان مربوط می ‌شد. برخی از این تیترها به برگزاری مراسم باشکوه روز جهانی زن در نقاط مختلف کشور اختصاص داشته که گزارش آنها نیز در صفحات متعدد روزنامه آمده است. این در حالی است که شب قبل از این برنامه، تلویزیون اعلام کرده بود که این روز یک سنت غربی است و به زودی روز زن در حکومت اسلامی اعلام می ‌شود. همچنین در کنار تیتر فتوای آیت ‌الله شریعتمداری مبنی بر بلامانع بودن جلوگیری از بارداری کیهان ۱۷ اسفند خبر داده که به زودی ، کیهان نظر آیت ‌الله طالقانی در مورد حقوق زنان از تلویزیون پخش خواهد شد. اما مهمترین تیتر این صفحه به گزارشی بر می گردد که کیهان در مورد حجاب اسلامی زنان تهیه کرده است. در این گزارش که واکنشها به فرمان امام خمینی در مورد اجباری شدن حجاب در ادارات دولتی را پوشش میدهد امده است :

  گروهها و دسته ‌جات مختلف زنان از صبح امروز در خیابانهای شمالی و مرکزی تهران به مناسبت روز جهانی زن و به خاطر ابراز نظریات خود درباره حجاب زنان دست به راهپیمائی زدند. در راهپیمائیهای امروز زنان، تعداد زیادی از دانش آموزان مدارس دخترانه نیز شرکت داشتند. آنها ضمناً علیه کسانی که به زنان بی حجاب در روزهای اخیر حمله کرده ‌اند، شعار می ‌دادند... راهپیمائی امروز در حالی انجام شد که ریزش برف بی ‌وقفه از اولین ساعات بامداد آغاز شده است. طبق گزارشهای رسیده در ادارات و وزارتخانه های مختلف نیز از صبح امروز جلساتی برای رسیدگی به مسائل حجاب که طی چند ساعت اخیر مطرح شده به بحث و گفت ‌وگو پرداختند و در برخی واحدها کارها برای چند ساعت دچار وقفه شد. بحث و گفت ‌وگو درباره حجاب از دیروز در تهران بالا گرفته است و از صبح امروز به دنبال مصاحبه تلفنی رادیو ایران با داماد امام خمینی اوج گرفت. گزارشهای خبرنگاران کیهان از چندین مورد برخورد زنان بی ‌حجاب با عناصر تندروئی که آنها را ملزم به سر کردن چادر می ‌کردند حکایت دارد. کارکنان زن قسمت فروش هواپیمائی ایران شعبه ویلا امروز اعلام داشتند حجاب اجباری زن باید نجابت و پاکی درون او باشد آنها عقیده داشتند که حجاب ظاهری نباید اجباری باشد این زنان همچنین گفتند روحانیون می ‌توانند در این مورد اظهار نظر کنند اما نباید اجباری در کار باشد ... در خیابانها برخی مردان به ما می ‌گویند: یا روسری یا توسری این توهین بزرگی است به نیمی از اجتماع که در انقلاب اخیر در کنار مردان شرکت داشتند و شهید دادند.
  پانزده هزار .... زن که در دانشکده فنی دانشگاه تهران جلسه سخنرانی داشتند به دنبال یک رای ‌گیری تصمیم گرفتند دست به راهپیمائی بزنند. آنها در حالی که گروهی از مردان همراهشان بودند به طرف نخست وزیری حرکت کردند. زنها شعار می دادند: ما با استبداد مخالفیم»، «چادر اجباری نمی « خواهیم». پیش از ظهر امروز خبرنگار کیهان از دانشگاه تهران گزارش داد که یک گروه از مردان تندرو با شعار «مرگ بر ارثیه رضا کچل» وارد دانشگاه تهران شدند و به نفع چادر و حجاب دست به تظاهرات زدند. (کیهان شماره ۵۷ اسفند ۱۷ )  کیهان در همین صفحه مصاحبه حجت ‌الاسلام اشراقی، داماد امام که این روزها دخترش یعنی زهرا اشراقی همسر محمدرضا خاتمی، معروف ‌تر از پدر مرحوم است را منتشر کرده که گفته است:

  باید حجاب رعایت شود و قوانین اسلامی موبه مو اجرا گردد و در همه موسسات و دانشگاهها به این موضوع توجه شود. اما باید در نظر داشت که حجاب به معنای چادر نیست. همین قدر که موها و اندام خانمها پوشانده شود و لباس آبرومند باشد حالا به هر شکلی مهم نیست چادر چیز متعارفی است و بسیار خوب است. اما به خاطر طرز کار و نوع کار خانمها شاید گاهی پوشاندن بدن و مو به طریق دیگر هم حجاب باشد حرفی نیست. باید طبق نظر مبارک امام حجاب اسلامی در سطح کشور توسط خانمها با اشتیاق اجرا شود ... در مورد اقلیت ‌های مذهبی همیشه نظر مبارک امام این بوده که آنها از هر حیث مورد احترام و حمایت باشند. اما اگر خانمهای اقلیت ‌های مذهبی هم رعایت حجاب اسلامی را بکنند چه بهتر. (کیهان )
  همزمان با بالا گرفتن اعتراضات زنان کارمند، دانشگاهی و دانش ‌آموز واکنشهای رسمی محتاطانه ‌تر و واکنشهای غیررسمی خشن ‌تر می ‌شود :

  گروههائی از زنان از صبح امروز در خیابانهای تهران دست به تظاهرات زدند و در مقابل دادگستری اجتماع کردند. این زنها نسبت به خشونتهای چند روز اخیر عده ‌ای مرتجع و مشکوک نسبت به زنان بی ‌حجاب اعتراض داشتند. تظارهرات زنان از صبح پنج شنبه به دنبال چندین حمله در نقاط مختلف شهر به زنان بی ‌حجاب در خیابانهای مسیر دانشگاه تهران شروع شد. که در چند نقطه منجر به برخورد با کسانی شد که زیر نقاب اسلامی به آنها حمله کردند و حتی چند تیر هوائی نیز شلیک کردند. زنان معترض دیروز نیز در دانشگاه تهران اجتماع کردند و طی سخنرانهایی حمله افراد مشکوک به زنان بی حجاب را محکوم کردند اما در ساعاتی که این اجتماع ادامه داشت عده ای با گلوله های برف که در آنها سنگ کار گذاشته شده بود زنها را مورد هجوم قرار دادند. مهاجمین به اجتماع کنندگان دیروز در چند مورد برچسب طرفدار قانون اساسی زده که با اعتراض زنها روبرو شد. به دنبال تظاهرات و اجتماعات دیروز اولین ساعات صبح امروز نیز از چند نقطه تهران زنها به حرکت درآمدند جمعی از آنها مستقیماً خود را به دادگستری رسانده و جمع دیگری پس از اجتماع در دانشگاه تهران و اعلام نظراتشان درباره حجاب و چادر به سمت دادگستری حرکت کردند. در دبیرستان ‌های دخترانه تهران نیز امروز جمع زیادی از دانش آموزان برای اعتراض به اعمال فشارهای عده ای مشکوک در خیابانهای شهر زیر نام طرفدار اسلام در محوطه مدارس خود اجتماع کردند. تظاهرات در چند دبیرستان آنقدر بالا گرفت که مدیرکل آموزش و پرورش تهران صبح امروز در چند دبیرستان دخترانه حضور یافت و با دانش آموزان در این باره صحبت کرد. درباره تظاهرات روز پنج شنبه خبرگزاری پارس گزارش داد که عده ای گارد انقلابی برای پراکنده ساختن حدود ۱۵۰۰۰ زن در بیرون دفتر مهدی بازرگان دست به اعتراض زده بودند اقدام به تیراندازی هوائی کرد. این گروه که در زیر برف سنگین دست به تظاهرات زده بودند در مسیر خود با حدود ۲۰۰ تظاهر کننده مخالف روبرو شدند که سعی داشتند تظاهر کنندگان زن را متفرق کنند. خیابانهای اطراف دادگستری از صبح امروز توسط افراد مسلح بسته شده بود. پاسداران می ‌گفتند قصد دارند از ایجاد مزاحمت مخالفین جلوگیری کنند. آنها گفتند در تظاهرات دو روز پیش زنان عده ‌ای افراد ناآگاه و ناشناس به خانمهائی که درباره حجاب دست به تظاهرات زده بودند حمله کردند که متاسفانه حوادثی به بار آمد. همانطوری که امام بارها گفته هر کس آزاد است حرف خود را بزند و از آنجا که به خشونت کشاندن تظاهرات زنان توسط نیروهای مبارز و مترقی مذهبی نبوده است ما برای اثبات این موضوع و نیز برای اینکه هیچ آسیبی به خانم ‌ها نرسد خیابانهای اطراف کاخ دادگستری را بسته ایم خانم ها می ‌توانند بدون هیچ نگرانی به اینجا بیایند تظاهرات کنند و هر حرفی که دارند بزنند ما هم مواظب آنها هستیم و هنگام تظاهرات به هیچ مردی اجازه عبور از این مناطق را
  نخواهیم داد  بنابر خبر کیهان در این تجمع هما ناطق سخنرانی کرده و گفته که ما مخالف حجاب نیستیم ما مخالف تحمیل آن هستیم. در پایان این تجمع قطعنامه ‌ای صادر شد که در آن خواسته شده بود پوشش متعارف زنان باید با توجه به عرف و عادت و اقتضای محیط به تشخیص خود زنان واگذار شود. در دیگر صفحات روزنامه نیز به خبرهای متعددی از اجتماعات مشابه در مورد حجاب اشاره شده است. کیهان در همین شماره یادداشتی از سیمین دانشور در کنار عکس بی ‌حجاب او کار کرده که به همین موضوع پرداخته و مساله حجاب را مساله ‌ای فرعی دانسته و همزمان طرفداران حجاب اجباری و مخالفان آن را نصیحت کرده که بهانه به دست استکبار و ضدانقلاب ندهند و به بحثهای مهمتر بپردازند:

  ما هر وقت توانستیم این خانه ویران را آباد کنیم اقتصادش را سرو سامان دهیم کشاورزیش را به جائی برسانیم حکومت عدل و آزادی را برقرار سازیم هر وقت تمامی مردم این سرزمین سیر و پوشیده و دارای سقفی امن بر بالای سرشان شدند و از آموزش و پرورش و بهداشت همگانی بهره مند گردیدند می ‌توانیم به سراغ مسائل فرعی و فقهی برویم می ‌توانیم سر فرصت و با خیال آسوده و در ‌خانه ئي از پای بست محکم بنشینیم و به سر و وضع زنان بپردازیم شماره ۱۰۶۵۷ کیهان  خواننده این یادداشت در نهایت درنمی ‌یابد که سیمین دانشور چه کسی را نصیحت به کوتاه آمدن می ‌کند، زنان بی ‌حجاب یا مردان متعرض به آنان را.

  عقب نشینی انقلابیون: حجاب خوب است اما اختیاری

  اصلی ‌ترین واکنش رسمی را دولت موقت نشان می ‌دهد. عباس امیرانتظام سخنگوی دولت اعلام کرد:

  نخست وزیر و همه آقایان وزرا معتقد به آیه کریمه لا اکراه فی الدین میباشند و دستور اجبار برای خانم ‌ها صادر نمی ‌کنند. (کیهان )۲صفحه۱۰۶۵۸شماره

  در همین صفحه خبر راهپیمائی پنج زار نفر از معلمان و دانش آموزان دختر تهرانی و نیز تجمع کارکنان وزارت خارجه و برخی هنرپیشگان تئاتر در مخالفت با حجاب اجباری منتشر شده و همزمان از اجتماع گروهی از مردان مدافع حجاب اجباری در مقابل دفتر روزنامه ‌ها هم خبر داده شده است. هچنین روزنامه کیهان مصاحبه مفصلی از آیت ‌الله طالقانی منتشر کرده که تماماً به مساله زنان اختصاص دارد. ایشان پس از شرح مبسوطی از فلسفه حجاب و شرح مزایای آن و نقد حکومت پهلوی به دلیل غربزده کردن زنان می ‌گویند:

  هو و جنجال راه نیاندازند و همانطور که بارها گفتیم همه حقوق حقه زنان در اسلام و در محیط جمهوری اسلامی محفوظ خواهد ماند. و از آنها خواهش می ‌کنیم که با لباس ساده با وقار، اگر روسری هم روی سرشان بیاندازد به جائی بر نمی ‌خورد. آنهائی هم که می ‌خواهند مویشان خراب نشود روی مویشان روسری بیاندازند بهتر است و بیشتر محفوظ می ‌ماند ... چه جنگها چه قتلها چه فجایع که تا یک سال قبل دائما هر روز یک قسمت از اخبار روزنامه ها همین فجایع بود. منشا اینها کی بود؟ منشا اینها از کجا بود؟ غیر از همین تحریکات بیجا بود؟ واقعاً یک عده زنها جوانها را اذیت میکردند. آنها یک عده ‌ای شکایت داشتند جوانها ما را اذیت میکنند . یک جوانی که وسیله زن گرفتن ندارد وسیله کار ندارد زندگی سرو سامان ندارد وقتی این زن را با این صورت می‌بیند که گاهی یک پیرزن پنجاه شصت ساله خودش را مثل یک دختر ۱۴ ساله نمایش می ‌دهد توی خیابان یا سر کوچه این بیچاره اذیتش می ‌کند. ناراحتش می ‌کند و این یک جور آزار جوان ‌ها است و امیدواریم که بعد از این جوان ‌های ما هم سر و سامان پیدا کنند... اجباری حتی برای زنهای مسلمان هم نیست. چه اجباری؟ حضرت آیت ‌الله خمینی نصیحتی کردند مانند پدری که بفرزندش نصیحت میکند راهنمائی میکنده که شما اینجور باشید به این سبک باشید . شماره ۵۷ اسفند۲۰. (کیهان
  آیت ‌الله بهالدین محلاتی هم ضمن واجب دانستن حجاب هر ‌گونه خشونت نسبت به زنان را غیرمجاز می ‌ خواند. اما رادیو و تلویزیون که با مدیریت صادق قطب ‌زاده اداره می ‌شود موضعی خصمانه نسبت به راهپیمائیهای زنان اتخاذ کرده و آنها را متهم به هواداری از رژیم شاهنشاهی می ‌کند. این موضعگیری تلویزیون با اعتراض زنان و مطبوعات مواجه می ‌شود. در مقابل مجتهد شبستری از مدیران رادیو تلویزیون شرکت ‌کنندگان در راهپپمائی علیه حجاب اجباری را هوادران رژیم سابق خوانده که می ‌خواهند ذهن مردم را منحرف کنند. او می ‌گوید:

  در اسلام نیمی از آزادی رهائی از قیدو بندها و نیمه دیگر متعهد و مقید بودن به بعضی چیزهاست... از یاد نبریم که همین چادر پوششی برای نگاهداری سلاح از دید اعضای ساواک بوده ۱۰۶۵۹ شماره ۵۷ اسفند ۲۱است. (کیهان )۲صفحه

  باید توجه داشت در فضای انقلابی و آکنده از نفرت از رژیم سابق این اتهام می ‌توانست بسیار گران تمام شود. در همان روزها صفحات روزنامه ‌ها مملو از تصاویر جنازه تیرباران شده مدیران حکومت سابق بود که با استقبال مردم روبرو می ‌شد. حتی آیت ‌الله طالقانی که در سالهای اخیر به تساهل و مدارا شهرت یافته ‌اند در مصاحبه ‌ای از اعدام ‌ها دفاع کرده و صراحتاً اظهار می ‌کند که اگر می ‌خواستیم عدالت را اجرا کنیم باید خیلی بیشتر اعدام می ‌کردیم. خبر کشتن یک پاسبان یا یک مامور ساواک در شهرها و روستاهای کشور، خبری عادی در صفحات روزنامه ‌ها محسوب می ‌شد. در چنین فضائی اتهام هواداری از رژیم سابق به معنای تهدید جدی علیه امنیت و جان زنانی محسوب می ‌شد که در راهپیمائیها شرکت می ‌کردند.

  کیهان ۲۱ اسفند از راهپیمائی صدها تن از زنان در سنندج و صدور قطعنامه ‌ای ۱۳ ماده ئی در مخالفت با حجاب اجباری خبر داده است. همچین در اصفهان حدود ۵۰ تن از زنان کارمند و دانشگاهی به همراه دو بانوی قاضی به دفاتر روزنامه های کیهان و آیندگان مراجعه کرده و به لزوم اجبار در گذاشتن حجاب اعتراض کردند. دانش آموزان چند دبیرستان دخترانه در اعتراض به اجبار در حجاب از رفتن بر سر کلاسهای درس خودداری کردند. همزمان گروهی از زنان تهرانی با تجمع در مقابل ساختمان رادیو تلویزیون از پخش نشدن اخبار و گزارشهای راهپیمائی ‌های زنان ابراز نارضایتی کردند. ضمن اینکه در همین روزها دادستان تهران در اطلاعیه ‌ای اعلام کرد هر کس مزاحم بانوان شود به‌ شدت مجازات خواهد شد.

  اما روشنفکران لائیک کماکان ترجیح می ‌دادند اجباری شدن حجاب را مساله ‌ای فرعی تلقی کرده و با نگاهی خوش ‌بینانه روند حوادث را تحلیل کنند. هما ناطق در سخنرانی خود می ‌گوید:

  رفتند گزارش دادند که ما لخت به وزارتخانه ها رفته ‌ایم. من از شما می پرسم در این زمستان سرد چطور یک زن لخت می ‌ تواند به وزارتخانه ‌ها برود. عنوان کردن مساله زن در این برهه از مبارزه یک مساله انحرافی است. ما نباید در این شرایط مساله ‌ای به نام مساله زن داشته باشیم. یک بار چیزی در مورد حجاب گفتند و بعد هم پس گرفتند بنابراین برای این مساله نباید درگیری ایجاد کنیم باید با مجاهدین همراه باشیم حتی اگر روسری به سر کنیم بشرط آنکه ما بدانیم به نام ما توطئه نمی ‌شود و نظام شاهنشاهی برگردانده نمیشود. کیهان

  اسلام کاظمیه هم که از روشنفکران چپ ‌گرای معروف آن دوران محسوب شده و بعدها در زمره نزدیکان شاپور بختیار قرار گرفت در مقاله ای مفصل ضمن انتقاد از عمده کردن مساله زن و حجاب، آن را امری روشنفکرانه و دور از نیازها و ‌سنت ‌های زنان عادی ایرانی میداند. او در این مقاله که در صفحه ۶ روزنامه کیهان ۲۱ اسفند منتشر شده تاریخچه حجاب در اسلام را بررسی کرده و نشان می ‌دهد که حجاب در صدر اسلام بیش از آنکه امری مذهبی باشد ریشه در مناسبات اجتماعی و سیاسی داشته است. او نیز مانند روشنفکران دیگر فعالیتهای حکومت قبل در مساله زنان را قلابی و نمایشی خوانده و نتیجه آنها را تبدیل زن به عروسک فرنگی می ‌خواند.  با این حال مخالفت ‌های زنان و راهپیمایی ‌ها تاثیرش را نهاد و عملاً زنان کارمند دولت ملزم به پوشش حجاب نشدند اگرچه فشارها و تهدیهای غیر‌ ‌رسمی علیه زنان بی ‌حجاب در کوی و برزن ادامه داشت. در همین چارچوب گروه زنان حقوقدان در اسفندماه بیانیه ‌ای صادر کرد که در آن اعلام شد با توجه به اینکه آیات عظام و دولت موقت مهندس بازرگان مساله اجبار در حجاب را منتفی دانسته ‌اند، به همین دلیل اعتراضات به این موضوع پایان یافته اعلام می ‌شود. در سرمقاله کیهان ۲۲ اسفند هم که به قلم بدری طاهر نوشته شده از زنان خواسته شده با توجه به رد اجباری شدن حجاب توسط رهبران انقلاب از ادامه دادن به مخالفت ‌ها و راهپیمایی و صدور بیانیه خودداری کنند تا دشمن اصلی فراموش نشود. با این حال در صفحه ۷ همین روزنامه خبر تجمع هزاران تن از زنان در زمین چمن دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری منتشر شده است. همچنین اخبار تظاهرات زنان در ارومیه، کرمانشاه و بندرعباس نیز در همین صفحه انعکاس یافته است. سازمان مجاهدین خلق در ۲۳ اسفند، پس از فروکش کردن ماجرا ضمن فرعی خواندن مساله حجاب و تاکید بر فضیلت آن، هر گونه تحمیل جبری حجاب را نامعقول و نامقبول دانسته است.

  به مرور نگرانیهای بین المللی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران هم علنی می ‌شد. موج تیرباران و اعدام سران رژیم سابق منجر به حساس شدن نهادهای بین ‌المللی نسبت به ایران شده بود. این وضعیت در مورد زنان هم صدق می ‌کرد:

  پاریس آسوشیتدپرس - حدود یک هزار زن آمریکائی دست به تظاهراتی به حمایت از زنان ایران در مقابل کنسولگری ایران در واشنگتن زدند. بتی فریدن و گلوریا استیمن دو تن از رهبران جنبش آزادی زنان آمریکا در میان تظاهر کنندگان بودند. همزمان در پاریس هم کمیته بین المللی حمایت از حقوق زن در ایران با حضور یکصد زن برجسته از پانزده کشور دنیا تشکیل شده است. (کیهان )۲صفحه ۱۰۶۶۳ شماره ۵۷اسفند

  اما واضح بود که انقلابیون مذهبی به صورت تاکتیکی کوتاه آمده ‌اند. آنان قصد اجرای مو به موی احکام اسلام را داشتند:

  املش - دختر و پسری به اتهام عمل منافی عفت به شلاق محکوم شدند. این دختر و پسر که به کمیته انقلاب برده شده بودند حاضر به ازدواج نشدند. دادگاه پسر را به ۲۵ ضربه شلاق و دختر را به ۱۰۰ ضربه محکوم کرد. حکم در بلوار املش با حضور مردم اجرا شد و دختر هنگام اجرای حکم از هوش رفت. (کیهان شماره ۵۷ اسفند ۲۶ ۲صفحه ۱۰۶۳۳

  در اجتماع صدها هزار تن در پارک ملت هم خانم گوهرالشریعه دستغیب نماینده انجمن اسلامی زنان معلم در حمایت از حجاب اسلامی زنان و نیز عملکرد قطب ‌زاده در رادیو تلویزیون سخنرانی کرد. صادق قطب ‌زاده هم خبر داد که از فردا تلویزیون ایران سعی خواهد کرد مفاهیم جمهوری اسلامی را روشن کند. در بند دوازدهم قطعنامه این تجمع هم تاکید شده بود که:

  خواهران مسلمان ما حجاب را به مثابه «سنگر پیکار» و حصار تقوا به تمامی زنان مبارز و انقلافی پیشنهاد مینماید .
  کیهان ۵۷ اسفند ۸ ۲۶ صفحه ۱۰۶۳۳شماره

  شعر زیر را کیهان در آخرین روز انتشار در سال ۵۷ چاپ کرد:

  شعر فریاد از دکتر زهره صالحی از مشهد


  چه شد ناگاه
  که در اجرای یک اصل بزرگ و ساده اسلام
  بهر زن
  هزاران انتقاد و ناله سر کردن
  و صدها عذر بر این گفته نیک امام خویش آوردند
  مگر پوشیدن تن
  از نگاه تشنه مردان
  چنین درد و فغان دارد؟
  و یا یک روسری سر داشتن
  مشکل به بار آرد؟
  نشاید
  شور و انقلاب این سان هدر رفتن
  و با این بعد طولانی که بین ما و مقصود است
  به لجبازی به راه بی‌ثمر رفتن
  و ناسنجیده
  اسباب وقوع فتنه بیگانگان گشتن
  و باید میل زشت تن‌نمائی را
  برای تن فروش زشت خو هشتن

  )۶صفحه ۱۰۶۶۴ شماره ۵۷ اسفند ۲۷(کیهان

  به هر حال آخرین روزهای زمستان ۵۷ فرا میرسید و زن ایرانی، چه عروسک فرنگی چه زن چادر به ‌سر انقلابی، باید خود را آماده خانه تکانی نوروز میکرد. گوئی زن در بیرون خانه هر چه باشد درون چاردیواری خانه همان خدمتکار هزاران ساله است.

  2 comments:

  bahar said...

  آیت‌الله منتظری پدر انقلاب اسلامی فرمودند: 
  حفظ نظام مقدمه ‌است برای حفظ و انجام دستورات اسلامی. اگر بنا باشد به بهانه حفظ نظام، اقدامات ضد اسلامی انجام شود، نه نظام خواهد ماند نه اسلام
  بسیجیها برادران و پدران ما هستند ‌ای برادر بسیجی‌آیا وجدانا شما قبول دارید رفتار شما به مردم مسلمان ما، رفتار اسلامی هست
  چطور این جمهوریه عزیز اسلامی ما دو‌ام خواهد آورد وقتی‌رفتار دولت با مردم مسلمان ما کاملا غیر اسلامی هست

  Anonymous said...

  شالوم
  جناب، بهتر است شما بروید احکام ما قبل قرون وسطایی تورات خودتان را به سخره بگیرید. ما هر چی باشیم در کتاب مقدسمان دستور به سنسگار گاو و حیوانات نداریم. بعد ما به این احکام شما خرده نمی گیریم و شما اینطوری رفتار می کنید؟ انسان بودن خیلی سخته؟


  باروخ هاشم