Weekly Report From Sat. October. 10th. .. 2015

تنـــــه  نـــــزن      טאנה נאזאן   Tanehnazan
Editor David Fakheri
سردبیر داوید فاخری
עורך דוד פאחרי


  For the important News of the world
  ( in English, Farsi and Hebrew )
  Please visit us every day
  at Facebook under the
  editor's name
  ( David Fakheri داوید فاخری )


  חברים יקרים


  בשל בעיות טכניות וחוסר


  צוות נאות, האתר יהיה

  סגור עד להודעה חדשה  دوستان عزیز


  به علت نقص فنی و همچنین


  کمبود کادر لازم،


  سایت تا ا اطلاع ثانوی


  تعطیل خواهد بود  Dear Friends


  Due to technical problems


  and lack of adequate


  staff, The SITE will be


  closed until further notice

  Wednesday, October 29, 2008

  فارسی   English   עברית

  دمی با حمیرا که جاودانیست
  و گذشته که هنــوز زنــــــده .  دوستان
  خواندن سه مطلب در بخش انگلیسی را به دانشجویان رشته حقوق و علاقمندان به حقوق بشر توصیه میکنم .
  داوید
  I highly recommend the LAW students & the Human right activists to review the all 3 articles in the English Section.
  Daveed 


  احمدی نژاد: آمريكا دلار تقلبي توزيع كرده‌ 


   طنــــز ، داوید فاخری
  Satire , Daveed Fakheri

   خبرگزاري انتخاب : احمدي نژاد ميزان بدهي دولت فدرال آمريكا را ۱۰ هزار و ۵۷۰ ميليارد دلار عنوان كرد و گفت: معناي اين حرف اين است كه دلار تقلبي و بدون پشتوانه چاپ و در دنيا توزيع كرده اند و مشكلات اقتصادي خود را به دوش ملتها انداخته اند.


  ۸ آبان ماه ۱۳۸۷    ساعت : ۰۵ , ۱۷ 
خبرگزاري انتخاب :


  مردم ، اینائی که تو بازاره همش تقلبیه،  با ، شور اول مثل جیگر ذلیخا سولاخ سولاخ میشه ، خوب خوباش پیش ماست ، فقط از ادمای ما بخرین ، به شرط چاقو ، میخری یا نمیخری ؟!.


  در راستای خبر مدهوش کننده ئی که طبق معمول تنها میتواند از جانب فردی به مشام برسد که بیشتر از حد معمول به توالت عموم ملت ایران سرزده وارد میشود و بی خیال و بی چک و چانه کارش را بر سر روی انان انجام میدهد و میزند به چاک ، ولی در عوض کمتر از رسم معمول همگان به حمام میرود و ثواب النظافة من الایمان را بجای میاورد ، دکتر احمدي نژاد ميزان بدهي دولت فدرال آمريكا را ۱۰ هزار و ۵۷۰ ميليارد دلار عنوان كرد و گفت: معناي اين حرف اين است كه انها دلار تقلبي و بدون پشتوانه چاپ و در دنيا توزيع كرده اند و اکنون مشكلات اقتصادي خود را به دوش ملتها انداخته اند. اجازه بدهید تا قبل از انکه شاخهایم از این گفته های معجزه قرن بیست و یکم بطور کامل بر ایند و ناخواسته به هر چند تا سوراخ دشمنان بالفعل ملت ایران فرو بروند اول حکایتی را برایتان تعریف کنم و بعد برگردیم سراصل مطلب  !.
  دوستی در حالیکه سبیلهایش را از خشم میجوید از دست اقائی شکار بود که در مجلسی از او بد گوئی کرده و کفته است که « فلانی تا در روز ۲ تا لول تریاک نکشد بر روی پاهایش بند نمیشود! » و نا راحت از ان بود که ایا مردم حاضر در انجا در باره وی از این ببعد چه فکر میکنند . به او گفتم نگران نباش ، در ان مجلس دو دسته ادم نشسته بوده اند که یا دروغ به این بزرگی را که این بابا سر هم کرده که یک ادمیزاد بتواند هم توانائی مالیش و هم قدرت بدنیش این اجازه را به او بدهد که هم روزی دو لول تریاک از مواد فروش سر گذر ابتیاع کرده و بعد هم انان را در پای منقل دود نموده و مانند قربانی سوختنی که در عهد باستانی یهودیان مرسوم بود که قسمتی از اععما و احشا و رگ و پیه حیوان قربانی را برای خداوند بسوزانند ، او نیز ان دودها را برای کیفور شدن حضرت باریتعالا به اسمان بفرستد تا که خداوند هم از بنده مؤمنش بهره ئی برده و خوشنود گردد و در نتیجه کمتر دست به حالگیریهائی مثل سونامی و از این جور حرفها بزند !!. و یا دسته دوم مردمی در انجا حضور داشته اند که مجبورانه و یا مؤدبانه به اراجیف وی گوش داده و در دل به اوخندیده اند و مسخره اش کرده اند ، و چنین ادامه دادم ، اما حیف که دسته سوم انجا نبود !. با تعجب پرسید ، دسته سوم دیگر چه صیغه ایست ؟!. گفتم دسته سوم ان کسانی هستند که طرف مربوطه را بعد از کتک سیری که به او میزنند انگاه او را بجرم انکه احمق حسابشان کرده تحویل کلانتری محل میدهند تا طوری پدرش را در اورند که دیگر از این مزخرفات بار دیگران نکند!.

  محمود احمدي نژاد رئيس جمهور كشور هفتاد و چند میلیونیمان در ادامه سفر استاني خود به استان لرستان و در حالیکه بنظر میامد انچه راکه او در باره هموطنان شریف و مهربان لر که در لطیفه های بیمزه افراد لوس و جلف امده باور کرده است ، بمنظور جلب ارای انان در دور اینده انتخابات با گذاردن هندوانه های صد منی بزیر بغل مردم خرم آباد،انچه که عیان است را بیان نموده اظهار داشت، لرستان سنگر حفاظت از غيرت ايمان و دفاع از سرزمين ايران زمين است و هيچ كس نمي‌تواند نقش جوانان اين ديار را در دوران دفاع مقدس و صحنه هاي انقلاب و كم رنگ و يا فراموش كند.

  احمدي نژا با یاد اوری به ایت الله خامنه ئی که او هیچکاره است و اگر او هم نباشد خودش بتنهائی هم میتواند مملکت را از انچه که اکنون هست نیز ورشکسته تر و بی ابرو تر نماید افزود: دولت اسلامي بخش مهمي از حاكميت اسلامي است و بدون دولت اسلامي، حكومت اسلامي جاري نمي‌شود یعنی انکه بدون ما هیچ ماستی ماست و خیار نمیشود!!!.

  وي مثل انکه فراموش کرده خودش و دولتش و امامش در کجای قضیه قرار دارند با بيان اينكه : در استقرار حكومت الهي نيكان، صالحان و مومنان عزيز مي‌شوند و اهل نفاق، دنيا پرستان، تجاوزگران و ظالمان به خاري مي‌افتند ، حسابی از خجالت همه پر رویان تاریخ مانند چنگیز و تیمور و اعا محمد خان قاجار و هیتلر و غیره در امد.
رئيس جمهور دولتمردان را خادم نوكر و غم خوار ملت و مردم دانست و گفت: حاكمان در دولت اسلامي از كم كاري، خودخواهي، تبعيض ها و دور بودن از بطن مردم بيزار هستند و تا انجا که شده و میشود از طریق تمام دستگاههای فاشیستی مانند سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و چماق بدستان انصار حزب الله و لباس شخصیهای چاقو کش و اسید پاش که در اختیار دارد تا به ته دل و روده زندگی خصوصی ملت اسیر فرو میرود و نمیگذارد که حتی لحظه ئی هم یک قطره اب خوش از گلوی انان پائین برود.

  وي يكي از مهمترين اقدامات حاكمان در دولت اسلامي را برقراري عدالت در جامعه دانست و تاكيد كرد: حركت در مسير سازندگي در سايه عدالت مي‌باشد و يا سازندگي كشور به آباداني رشد و پيشرفت خواهد رسيد پس با یک حساب سر انگشتی میشود این مسأله را به اینصورت حل کرد که اگر در مملکت سازندگی انجام نگرفته بخاطر چه بوده ؟ بخاطرعدم برخورداری از عدالت ! بگو افرین !..

  احمدي نژاد با بيان اينكه عده یئ نوکر استکبار هستند و بدیدن فیلمهای تارزان و زورو میروند و از صیهونیستها گوشت گلات کاشر خریداری میکنند و به اینوسیله پول مملکت را به غارت میرسانند و نمیگذارند که حکومت ناب شیرینی گل محمدی اسلامی برای خودش در گوشه ئی و در زیر افتاب نشسته و مانند اجدادش سر خودش را بجورد و شپشهای خودش را یا بخورد و یا بکشد و انوقت که توانست تنبان خودش را بالا بکشد اول برای مردم مظلوم خودش عدالت بر قرار کند بعد برود به سراغ * جهان * فرمو د: ماموريت ما بسيار سنگين است و بايد دست در دست هم براي ساختن و برپايي عدالت در داخل و جهان تلاش و حركت كنيم، و ادامه داد: مهمترين مشكل جامعه بشري دوري از تعاليم انبياء الهي و زير پا گذاشتن عدالت از سوي تجاوزگران و زور گويان است که ما و ایت الله ها و حجت الاسلامها و صنف انجیر فروشان نیز در کنار انان به خدمت گزاری مشغولیم .
  وي بدهي دولت فدرال آمريكا را ۱۰ هزار و ۵۷۰ ميليارد دلار عنوان كرد و گفت: معناي اين حرف اين است كه دلار تقلبي و بدون پشتوانه چاپ و در دنيا توزيع كرده اند و مشكلات اقتصادي خود را به دوش ملت انداخته اند انگار که ما .... هستیم  و هیچ چیز حالیمان نیست !!. تازه ما این ارقام را در شب تاریک و توی سرما و کوران بدست اورده ایم « وای اگر روز شود و افتاب هم در امده باشد انوقت بیا و تماشا کن ، که چه شهر فرنگی میشود و از همه رنگی میشود و چه ارقامی را ما رو میکنیم !! .

  احمدي نژاد که با دقت خاصی سعی میکرد ادای امارگران و اقتصاد دانان که او انان را «خـــر » صدا میکرده بیرون اورد اضافه کرد ، انان به ازاي هر نفر در دنيا، ۱۵۰۰ دلار غارت كرده اند و اي كاش اين غارت ها را در بين محرومان توزيع مي‌كردند، اما برخلاف آمار رسمي که تعداد انسانهای زیر خط فقر را یک میلیارد و ششصد هزار اعلام کرده اند ، مانند همیشه شکسته نفسی نموده و انان را بيش از ۸۰ ميليون انسان زير خط فقر ذکر نکرد.

  وی که خود با کمال پر روئي از بدهکاریهای خود فراهم اورده کمر شکن برای مملکت ببار اورده حرفی نمیزند و از ته صندوق ذخیره ارزی را به ۲۵ میلیارد دلار ناقابل رسانده که با ان حتی نمیشود شکم مردم را برای یکسال سیر نگه داشت صحبتی نمیکند، اما میاید و به اصطلاح خود آمار كلي بدهي آمريكا را که کاملأ دروغ و بی پایه هستند را اعلام میکند که  ۵۹ هزار ميليارد دلار است و پولهای تقلبی را که انان به بازارهای جهانی ریخته اند !!. « امروز ظرفيت اقتصادي دنيا، جاذبه دلارهاي تقلبي ديگر را ندارد و به همين دليل موج تقلب به آمريكا برگشته است ».

  وي به كشورهاي غرب هشدار دارد كه اين اتفاقات حاصل زير پا گذاشتن اخلاق از سوي شما است و گفت: اگر قصد داريد به وسيله ديگر ملت‌ها جيب هاي خود را پر كنيد، مطمئن باشيد ملت ها اجازه اين كار را به شما نخواهند داد و باید از حالا ببعد خودتان زحمت انرا متحمل شوید مگر انکه پول حمالیش را به انان بپردازید !!.

  رئيس شوراي عالي امنيت ملي ، یعنی همین اقا محمود فشفشه تاكيد كرد كه آنها ريشه همه ظلم ها و تجاوزات در دنيا هستند و ملت ايران بيدار و در صحنه حاضر است تا نگذارد که بجز ما یعنی حکومت شیرینی گل محمدی اسلامی ، احدی به اموال او تجاوز و انان را غارت کند و اگر بخواهيد كوچكترين تجاوزي به حقوق ملت ايران ، یعنی ما بكنيد براي شكستن دست شما فقط مردم و جوانان لرستان كافي هستند.
  راستی که جای ان گروه سومی که در بالا ذکرش رفت خالی بود که بعد از شنیدن این افاضات و لاطاعلات از دکتر احمدی نژاد ، بعد از انکه چند نیشگون و دندان سخت از لمبرهای نداشته اش میگرفتند ، انگاه برای او اژان اورده  و به دادسرایش  میکشاندند و بجرم انکه انان را ........ فرض کرده محاکمه میکردند ، تا شاید ادب میشد و دوباره از این حرفهای صد من یک قاز بار ملت همیشه بزور در صحنه نمیکرد !.
  داوید  .انگلیسی English Section


  Boat arrives in Gaza to protest Israeli blockade


  Free Gaza group boat carrying 27 passengers including Nobel Peace Prize winner to remain in Strip for four days in protest of blockade
  Yael Levy and AP
  Latest Update: 10.29.08, 10:13 / Israel News
  A boat loaded with international protesters has arrived in the Gaza Strip to bring attention to Israel's blockade of the Hamas-controlled territory.


  The 27 passengers, coming together from 13 different countries include Irish Nobel Peace Prize winner Mairead McGuire, Palestinian politician Mustafa Barghouti, and Israeli leftist Gideon Spiro. Israeli MK Jamal Zahalka (Balad) who was reportedly supposed to join the voyage, was not present on the boat.

  Family Ties

  Blair sister-in-law: Gaza world’s largest concentration camp / Noa Raz
  British left-wing activist Lauren Booth remains stuck in Strip after journey to 'break' Israeli naval blockade, equates situation to Holocaust, Darfur
  Full Story

  They are scheduled to remain in Gaza for four days.

  The boat chartered by the US-based Free Gaza group sailed from the nearby island of Cyprus on Tuesday and arrived in Gaza in pouring rain early Wednesday.

  Israel announced on Tuesday that it would block the boat, but navy ships did not interfere and the Foreign Ministry reported on Wednesday that the decision to allow the boat to arrive was made in overnight talks.

  Angela Godfrey Goldstein of the Free Gaza group told Ynet, "We are very pleased, and I believe people in Gaza are pleased as well and hope that Gaza's sea border remains open from now on."

  Godfrey Goldstein said the passengers on the boat were surprised to find no resistance by the Israeli Navy and were able to anchor without any problems.

  "I think the navy understands very well that they are not operating in Israel's territorial water, and therefore cannot get involved," Godfrey Goldstein said.


  According to Godfrey Goldstein, during Free Gaza's last voyage in August, the group received many requests from Palestinians who asked to get on their boats to get out of the Strip.

  "The time has come to really open Gaza's sea border," she said, "We, as people of peace, are working towards this goal."

  Israel imposed a blockade of Gaza after the Islamic group Hamas violently seized control of the territory in June 2006. Israel tightened the sanctions because of rocket fire at Israeli towns.

  The sides are currently observing a truce and the flow of goods into Gaza has slightly increased.  The rights of rightists

  Human rights groups must make it clear that they care about settler rights as well


  Yariv Mohar
  Published: 10.29.08, 20:05 / Israel Opinion

  Israeli human rights groups must condemn the manner in which Border Guard forces evacuated the Federman Farm in Hebron. According to reports, the evacuators arrived at the family home late at night and raided it while breaking windows, as children slept inside. The family says that after it was forcefully evacuated, its belongings were buried under the ruins of the home. We need to examine whether this aggressive modus operandi undermines human rights principles.  Demolition of Federman's home Photo- Nadia Matar  Particularly, it would be appropriate to check whether it was possible to carry out the evacuation in a manner that does not traumatize children. In this respect, the evacuation seems to contradict the spirit of the children’s rights convention signed by Israel in 1990.

  In addition, we need to examine whether the situation was handled using civilian standards, rather than military standards, in order to safeguard the right of due process and promote the application of civilian rather than military law in the territories.

  The above does not contradict the duty of human rights groups to simultaneously press for the evacuation of all outposts in a legal and appropriate manner, while also promoting legislation in respect to the evacuation of settlements. Alternately, the State should grant citizenship rights to all Judea and Samaria residents, so that the regime of religion-based and nationality-based separation in the territories would come to an end. After all, this regime constitutes colossal violation of human rights.  Police evacuate youths from outpost


  However, this does not justify the violation of the setters’ rights. There is no contradiction between safeguarding the settlers’ rights and the rejection of the settlement enterprise. They are in fact complementary.

  An inquiry into the evacuation of the Federman Farm on the part of human rights groups is important in terms of principle as well as in public relations terms: Such inquiry would contribute to human rights groups’ intellectual and moral honesty. These groups must make it clear to the Israeli public that they act in an unbiased manner, based on principled motives rather than tribal ones.

  Creating growing consensus

  We must not ignore the cliché about human rights groups defending only Arabs and leftists. This cliché must be disproven by emphasizing the types of actions and positions adopted by those groups whenever anyone’s rights are being violated. We must make clear that human rights are universal and cannot be taken away from a person because of his views or actions, regardless of how despicable and terrible those are.

  Violence and the violation of rights on the part of law enforcers is not part of the democratic package.

  The big test of human rights groups in Israel is their ability to systematically and principally protect the human rights of those shunned by the masses, even when dealing with those shunned by the leftist

  masses. Those familiar with Israeli movements know that this principle is applied in most cases. However, it needs to be prominently highlighted by those groups.

  Such campaign could shed new light on human rights groups among the Israeli media and public; it would connect the importance of defending human rights with a sense of potential danger threatening any Israeli citizen and resident, thereby creating growing consensus.  Biometric database bill passes first vote

  Knesset okays controversial biometrics bill, turns it over to Constitution, Law and Justice Committee for further legislation. If passed, will compel citizens to make fingerprints available to government, or risk jail
  Erez Ronen
  Published: 10.29.08, 18:14 / Israel News
  The biometric database bill passed its first Knesset reading on Wednesday, with 18 Knesset members voting in favor and only MK Dov Khenin (Hadash) voting against it.


  Progress

  First DNA database underway / Itzik Saban
  Police launches pilot program to create Israel's first ever DNA database, expected to include 9,000 samples by end of 2008. Database will assist deadlocked investigations, says police.  
  Full
    Story.

  The bill now stands to undergo further legislative work in the Knesset's Constitution, Law and Justice Committee.

  The bill, brought before the House by the Ministry of the Interior, proposes Israel make the switch to "smart" identification methods, using fingerprints and digital photographs on documents such as identification cards and passports.

  The bill, which passed its preliminary reading in August, also spells out the guidelines for the formation of a biometric database of all of Israel's residents.

  The bill's foremost goal it to tackle forgeries: "The advantage of using biometric features in order to ascertain someone's identify stems from the fact that biometric information in constantly 'on' your person, as opposed to other types of identification measures, which may be subject to alterations and a limited ability to detect forgeries," said the brief.

  Another notion promoted by the bill is the electronic signature clause, which would allow citizens to complete various procedures involving government bureaus via the internet, rather then having to personally appear before a government clerk.

  Interior Minister Meir Sheetrit told his colleagues that the bill has been more than a year in the making, by a team of technological and legal experts. Sheetrit warned that at present time there are an estimated 350,000 forged ID cards in Israel.

  Gross invasion of privacy?
  Should the bill pass its second the third readings, it would be up to the Ministry of Interior to begin putting the database together. One of the guidelines stipulates that citizens refusing to give biometric samples could face up to one year in jail; but the proposal makes no provisions as to how the database would be compiled.

  The biometric database – which is already the center of vast public criticism – would also be at the police and armed forces' disposal, as means of identifying persons of interest. Such use of the database, however, would require a court order.

  The motion has already been slammed as detrimental to civil rights: "Forming such a database would harm the citizens' basic, constitutional right to privacy in two ways: It would be at constant risk of being hacked into by hostile elements and allowing law enforcement agencies access to it would make potential criminals out of every law-abiding citizen," Attorney Dan Chai, of the Israeli Bar Association, said in August.

  The amended bill which was brought before the Knesset addressed some of the criticism aimed at it, mostly be detailing the specific procedures those using it would have to abide by.  Detrimental to civil right? (Illustration: Index Open)


  The new brief acknowledged the fact that biometric databases are not used by Western countries, claiming that after reviewing the alternatives, ministry found it to be the most effective way to combat forgeries. It also calls for appointing a State official tasked with monitoring the database is properly used.

  'Forgeries a nationwide infliction'
  MK Dov Khenin, who voted against the bill, said that while he supports introducing biometric documents, the database is redundant: "We would be the first Western county to have one, despite the fact that even the Ministry of Interior doesn’t deem it necessary to stop forgeries," he said.

  The bill constitutes a violation of civil rights, added Khenin and urged his fellow MKs to review it yet again.
  MK Arieh Eldad (National Union-National Religious Party) called on his peers to fight what he called "a nationwide infliction," adding that as far as he knew, "those opposing the bill more mostly crooks and felons."

  Minister Sheetrit took the floor to address MK Khenin's concerns, saying that the bill has been delayed time and again because of its innate sensibilities. Sheetrit stressed the future database's contribution to the prevention of identify theft, adding that "the entire world is going biometric."

  "The proposed bill wishes to anchor the use of the database, as well as detail the provisions made to protect (the citizens') privacy… forming such a database will not constitute any harm to civil rights," concluded the brief; further noting that the State would provide adequate measures to guard the highly sensitive database, but failing to detail their nature.  Jewish Law.

  Rabbi’s ruling: Torah falls; community must fast  The Scroll of Holly Torah.


  Sacred scroll falls out of 12-year-old Modiin boy's hand during Simchat Torah celebrations. All adult male synagogue members must repent, says city's chief rabbi
  Hila Shay Vazan
  Published: 10.29.08, 12:33 / Israel Jewish Scene
  The Torah scroll that fell from the hands of a 12-year-old child during the traditional "hakafot" (circuit) celebrations at the Zechor Avraham Synagogue in Modiin, yielded a religious ruling by the city’s chief Rabbi David Lau.

  The decree stated that all the community’s men will have to fast in repentance next Thursday.


  Dances with Scrolls

  Kfar Chabad celebrates Simchat Torah / Israel Bardugo
  Israel Bardugo bring you a gallery of photos of worshippers dancing with Torah scrolls in Kfar Chabad's central synagogue
  Full Story


  Hakafot occur on the eve of Simchat Torah and entail opening the synagogue's ark and carrying the Torah scrolls around the synagogue seven times in circuits – while singing and dancing.

  The incident took place last Tuesday in the heat of the hakafot; when dozens of worshippers began dancing with the Torah scrolls and passing them from one person to the next.

  During one of the rounds, a scroll was handed to the 12-year-old son of one of the community’s veteran families.

  All of a sudden, he bumped into something, stumbled and dropped the Torah.

  This kind of incident is rare and thus, community members were obliged to turn to the chief rabbi for a religious ruling.  Halacha (Jewish Law) determines that if a Torah scroll drops, the public must fast.


  The stunned community members turned to Rabbi Lau with a request to provide a ruling on the issue and the latter determined that “the heavens have shown the community that it must assess its ways because they most certainly committed some sort of sin.”

  Moreover, the rabbis stated that they must “improve their deeds”.

  Fast from sunrise to sunset
  Rabbi Lau determined that since this case concerns a child above the age of 10 who carried a Torah, this is not a case of negligence but rather a violation and thus the incident is, “a call for the community to gather together and enhance the sacredness of their synagogue and Torah scroll.”

  As mentioned, the rabbi determined at the end of his ruling that all the dozens of men in the community must fast next Thursday.

  Their fast must be from sunrise to sunset and they must say penitential prayers at the synagogue. They must also gather together to study Torah and avoid speaking during the prayers and Torah reading.

  “I am saddened that this happened to such a serious and responsible family,” said Rabbi Lau.

  “This is a difficult feeling that is tough convey. But while this is not the child’s fault, the Halacha is interpreted and compels the community to fast,” he said
  .

  عبـری עברית

  לבני: אגיש מיד הצעה לאישור נישואים אזרחיים


  הבחירות בפתח, יו"ר הכנסת ביקשה להימנע ממחטפים, אבל יו"ר קדימה החליטה לקרוץ לציבור החילוני, על חשבון המפלגות הדתיות. לדבריה, היא מתכוונת להגיש הצעת חוק לאישור ברית הזוגיות, שתאפשר נישואים אזרחיים למחוסרי דת, עוד בכנסת הנוכחית. בליכוד תוקפים: זה "פופוליזם זול"
  אטילה שומפלבי
  פורסם: 29.10.08, 21:58
  יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, מתחילה לקרוץ לציבור דוברי הרוסית ולציבור החילוני, ומתרחקת עוד מהמפלגות הדתיות והחרדיות. לבני אמרה, כי היא מתכוונת להגיש הצעת חוק לאישור ברית הזוגיות, שתאפשר נישואים אזרחיים בישראל למי שמוגדר חסר דת, עוד בכנסת הנוכחית. נוסח הצעת החוק המלא הגיע לידי ynet ומתפרסם כאן לראשונה.  לבני. מתרחקת מהדתיים צילום- רויטרס


  לבני אישרה את הדברים בראיון לערוץ 9 בשפה הרוסית. "אני תומכת בנישואים אזרחיים", אמרה לבני בראיון. "הנושא היה במצע של קדימה. לפני שהכנסת תסיים את עבודתה ותתחיל הפגרה, אני רוצה להניח עכשיו את הסוגיה על שולחן הכנסת. זה איננו רק רעיון מופשט, אלא עיקרון שחייב להתמשש". יו"ר קדימה נשאלה האם הנושא ישאר במצע של קדימה, והיא השיבה: "לא רק שהוא יכלל במצע, אלא אני שאני רוצה עכשיו לפני פיזור הכנסת לטפל בסוגיה".

  יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, חבר הכנסת מנחם בן ששון, הוא זה שעוסק בנושא מטעם המפלגה, ואף הכין הצעת חוק שבכוונתו להניח על שולחן הכנסת בשבוע הבא. הצעת החוק אמורה לאפשר ל-350 אלף ישראלים שמוגדרים חסרי דת להינשא בין גבולות ישראל. פרופ' בן ששון אמר כי למרות שלא ניתן להעביר את החוק בכנסת הנוכחית, חשוב להניח את הצעת החוק, כדי לסמן את כוונותיה של קדימה.

  "זה מעשה הצהרתי יותר מאשר מעשה שניתן לביצוע", אמר בן ששון ל-ynet, "אבל אני בהחלט רוצה להגדיר לאן פנינו. דעתה של ציפי לבני נוחה מזה, והיא אף אמרה לי שצריך לקדם את הנושא. בישראל 350 אלף אנשים שאין להם דרך להנשא בשום מסגרת אלא הם נוסעים לחוץ לארץ. המדינה לא יכולה להרשות לעצמה שזה יקרה".

  לדבריו, "יש טיוטא של הצעת חוק, שבכוונתו להניח על שולחן הכנסת גם אם לא נוכל להצביע עליה. זאת, כדי להצביע על כוונתנו בכנסת הבאה. זו הצעה ישנה, שזכתה לחבטות מימין ומימין, וגם השמאל יאמר שזה לא מספיק. אנחנו סבורים כי צריך לאפשר לאנשים שהם לא בני אף דת להנשא לפני הכל".  לסמן כוונות. בן-ששון  גורמים בליכוד:"פופוליזם זול"
  בסביבתה של לבני אמרו בתום הראיון, כי "החוק לא יוגש בכל מחיר. הכוונות של קדימה בנושא מאוד רציניות. אם יתאפשר - נעשה את זה". אמירה זו של לבני עשויה לפגוע עוד יותר בסיכוייה לצרף לממשלה בראשותה, אם תבחר, את ש"ס. המפלגה החרדית מתנגדת באופן נחרץ לקידום הנושא, והיא עשתה הכל בעבר כדי לטרפד הצעות דומות בעבר. י

  בליכוד ובישראל ביתנו זעמו בעקבות הדברים, ותקפו את לבני בחריפות. גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו, כי "נדהמנו מהפופוליזם הזול של גברת לבני, והניסיון המובהק לקנות את הרחוב הרוסי בהבטחות שאין להן בסיס. ציבור דוברי הרוסית הוא אינטליגנטי הרבה יותר ממה שחושבת גברת לבני".

  לדברי הגורמים, "לממשלת קדימה היו שלוש שנים לקדם את הנושא, אך הוא אף פעם לא היה חשוב מספיק.

  פשרה חברתית בנושא הנישואים האזרחיים אפשרית בישראל, אך זו חייבת להיות פשרה המקובלת על כל הפלגים בעם ובחברה. פשרה מסוג זה יכול להוביל רק מנהיג אמיתי המבין את עמו".

  מישראל ביתנו נמסר כי "מעניין ומוזר שציפי לבני הבינה את הנושא רק לקראת הבחירות, כאשר בכנסת הנוכחית כשהחוק עלה פעמיים, היא הצביעה נגדו".  בקרוב: טיפול כימותרפי ממוקד ללא תופעות לוואי.

  חברת פיליפס מפתחת מכשיר מהפכני חדש המחדיר את הטיפול הכימותרפי ישירות לגידול. בכך פוטר הטיפול מתופעות הלוואי הקשות של הכימותרפיה ומאפשר להשמיד את הסרטן באופן ממוקד
  ד"ר איתי גל
  עדכון אחרון: 29.10.08, 09:32

  הטיפול הכימותרפי בסרטן הוא חוויה קשה מאוד עבור החולים. לבד מהאישפוז, גורמות התרופות הכימותרפיות לנשירת שיער, אובדן תיאבון, עליית חום, כאבי עצמות ושרירים ותופעות לוואי נוספות. עתה מפתחת חברת פיליפס מכשיר חדש שיצליח להשמיד את הגידול ללא תופעות לוואי.

  המכשיר החדש מחדיר את הטיפול בסרטן באמצעות בועות זעירות ישירות אל הגידול בסיועם ש
  גלי האולטרסאונד. וכך זה עובד: התרופה מוחדרת לבועות הזעירות, הן זורמות לזרם הדם ומגיעות לאיזור הגידול, שם מנפצים גלי הקול שמפיק האולטרסאונד את הבועות הזעירות. התרופה משתחררת, וגלי האולטרסאונד מחדירים אותה אל הגידול הסרטני.

  באמצעות הטיפול החדשני, ניתן לטפל במנות קטנות יותר באופן ממוקד, וללא תופעות הלוואי המשפיעות על איזורים אחרים בגוף. בפיליפס מקווים כי הטיפול החדש יהיה זמין בבתי החולים ברחבי העולם בעשור הקרוב.

  No comments: